Odrůdy

Na této stránce se můžete seznámit s odrůdami, které naše společnost pěstuje nebo které pěstují naši dodavatelé.

Odrůdy pro výrobu bílých vín

Müller Thurgau

Klasická odrůda pro výrobu bílých vín, vypěstována p. Müllerem v Geisenheimu roku 1882 a objevena o deset let později jako semenáček č. 58. Jedná se o křížení Ryzlink rýnský a Madlenka královská. Hrozny obsahují monoterpenické látky, ty dávají této odrůdě lehce muškátový tón. Tato odrůda tvoří základ našich vinic.

Ryzlink rýnský

Někdy také označován jako král vín. Tato odrůda se vyznačuje vyšší kyselinkou a pozdějším dozráváním. Vůně vína je velice často přirovnávána k vůni lipového květu. U starších vín této odrůdy se mohou vyskytovat tzv. petrolejové tóny, za které je zodpovědná látka TDN (trimethyldihydronaftalen).

Rulandské bílé

Původem francouzská odrůda z rodiny burgundských vín za jejímž vznikem stojí pupenová mutace odrůdy Pinot Noir.

Rulandské šedé

Starobylá odrůda révy vinné, vznikla spontánní pupenovou mutací z Rulandského modrého (Pinot Noir). Ve vinici je často možné najít keře, na kterých jsou hrozny jak s šedou slupkou, tak i s klasickou bílou. Velice často skloňované slovo v souvislosti se senzorickými vlastnostmi této dorůdy je chlebovinka.

Tramín

Velmi stará odrůda, nejspíše pěstovaná již ve starém Římě. Hrozny jsou červené a chuť je výrazně aromatická i kořenitá. Aroma vyrobeného vína připomíná Liči.

Mopr

Odrůda vyšlechtěná v ŠSV v Polešovicích, typické muškátové vůně s tóny citrusu vlivem vysokého obsahu monoterpenů.

Interspecifické odrůdy pro výrobu bílých vín

Solaris

Nová interspecifická odrůda vyšlechtěná v německém Freiburgu. Jedná se o velmi ranou moštovou odrůdu.

Johanniter

Bílá interspeficická odrůda vyšlechtěná opět v německém Freiburgu, kdy v rámci křížení byly mj. využity i odrůdy Ryzlink rýnský s Rulandské šedé.

Savilon

Interspeficická odrůda vyšlechtěná kolektivem šlechtitelů ve Velkých Bílovicích, resp. v Perné vzniklá křížením odrůd Rakiš a Merlan.

Odrůdy pro výrobu červených a řůžových vín

Modrý Portugal

Stará moštová odrůda blíže neznámého původu. Vína jsou spíše lehčího typu a nižší barvy.

Svatovavřinecké

Patrně se jedná o francouzskou odrůdu patřící do skupiny Pinot, patrně vznikla křížením odrůdy Pinot noir s zatím neznámou odrůdou. Vína jsou v porovnání s Modrým Portugalem tříslovatější a tmavší.

Pinot noir

Prastará odrůda původem z oblasti Burgundsko ve Francii, kterou k nám dal přivést císař Karel IV. Typická je cihlová barva vína.

Dornfelder

Původem německá odrůda vyšlechtěná roku 1955 v Weinsbergu. Velmi plodná odrůda davající vína tmavé barvy.